Camille Saint-Saëns - Fantasie op. 124, Duo Paulina & Agata Pospieszny

Biografia

Obraz-035

Duet skrzypcowo-harfowy Paulina & Agata Pospieszny jest jednym z nielicznych tego typu stałych zespołów działających na polu muzyki klasycznej. Siostry współpracują od wielu lat, prezentując obecnie bogaty repertuar utworów oryginalnych jak i adaptowanych, na to jakże atrakcyjne połączenie instrumentów.
Studia indywidualne oraz w duecie w renomowanych uczelniach europejskich, zakończone z wysokimi notami oraz summa cum laude , pozwoliły zyskać impulsy artystyczne i poszerzyć muzyczne horyzonty duetu. Jako absolwentki Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu, Musikhochschule Lübeck oraz Hogeschool voor Wetenschap & Kunst Brussel/Lemmensinstituut Leuven, siostry mogą wykazać się dyplomami studiów magisterskich i podyplomowych w dziedzinie gry solowej i w duecie. Obie otrzymały nie tylko gruntowne wykształcenie muzyczne lecz są również dyplomowanymi managerami kultury.
Zarówno regularne studia muzyczne, jak i liczne międzynarodowe kursy mistrzowskie, dały okazję do kontaktu z wieloma wybitnymi osobowościami muzycznymi naszej epoki, by wspomnieć nazwiska takie jak Susann McDonald, Wanda Wiłkomirska, Isabelle Perrin, Katarzyna Staniewicz-Wasiółka, Helga Storck, Maria Egelhof, Lieve Robbroeckx, Dorota Kwiecińska, Miguel da Silva i in.
Paulina & Agata Pospieszny są zdobywczyniami międzynarodowych stypendiów przyznawanych w formie konkursów i nagród, m.in. prestiżowego Stypendium Kulturstiftung Schleswig-Holstein, Deutscher Akademischer Austausch Dienst, stypendium Rządu Flamandzkiego, II. nagrody na II. Ogólnopolskim Konkursie Duetów z Harfą, stypendium Polskiego Towarzystwa Harfowego.
Obie artystki mogą wykazać się również bogatym doświadczeniem we współpracy z różnymi orkiestrami, m.in. Państwową Filharmonią im. T. Szeligowskiego w Poznaniu, Filharmonią w Brukseli/Flamandzką Orkiestrą Radiową, Państwową Orkiestrą w Brunszwiku, czy Filharmoniczną Orkiestrą Miasta Hanzeatyckiego Lubeka. Współpraca ta zaowocowała licznymi koncertami w Polsce, Niemczech, Belgii, Francji, Szwajcarii oraz Danii, pod kierunkiem wybitnych dyrygentów, takich jak Jan Krenz, Michel Tabachnik, Carlo Franci, Christof Prick, Philippe Bender, Per Borin, Alexander Joel, Roman Brogli-Sacher, Stefan Tetzlaff, Georg Albert Albrecht, Andreas Stoehr i in.
Duet jest mile widzianym gościem wielu europejskich festiwali i cyklów koncertowych. Na zaproszenie Gemeinnützige zu Lübeck artystki uświetniły ceremonię obchodów 225-lecia działalności Organizacji Pożytku Publicznego w Lubece, która odbyła się w słynnym Kolosseum.  Z inicjatywy  Instytutu Brahmsa artystki koncertowały wielokrotnie w Hansensaal Villi Eschenburg w Lubece, swoje umiejętności prezentowały również podczas recitalu w sali wystawowej Lyon&Healy w Antwerpii. Na zaproszenie Sabine Meyer występowały na osławionej Klarinetten Nacht w Lubece. Na rzecz Amnesty International dały koncert charytatywny w Pałacu Myśliwskim w Eutin. Występy w Konsulacie Honorowym Rzeczypospolitej Polskiej w Lubece, z okazji obchodów 10-lecia członkostwa Polski w Unii Europejskiej, na Muzycznym Festiwalu w Zamku Radziejowice, Brahms Festival Lübeck, Eutiner Konzertsommer, Schleswig Holstein Musik Festival, Poznańskim Festiwalu Muzyki i Sztuki, czy w ramach Koncertów Ratuszowych i cyklu Muzyka na Zamku w Poznaniu to tylko niektóre z bogatych doświadczeń koncertowych tych młodych instrumentalistek. Duet nawiązał stałą współpracę  artystyczną z wieloma istotnymi instytucjami kulturalnymi, między innymi Deutscher Verband Frau und Kultur e.V., die Gemeinnützige,  Polsko-Niemieckim Towarzystwem Społeczno-Kulturalnym Lubeka 95, Polskim Towarzystwem Harfowym. Latem 2014 zespół gościł z koncertami w Australii. Na zaproszenie prestiżowej organizacji World Harp Congress Duo wystąpiło z recitalem oraz prezentacją multimedialną w programie głównym XII. Światowego Kongresu Harfowego w Sydney. Autorski projekt sióstr zdobył ogromne uznanie nie tylko wśród międzynarodowej publiczności, ale również organizatorów Festiwalu.  W ramach podróży muzycznej do Australii artystki dały kilka doskonale przyjętych koncertów, w tym recital w Konsulacie Generalnym Rzeczypospolitej Polskiej w Sydney, jak również udzieliły wywiadów radiowych, między innymi dla krajowej stacji SBS. Obie artystki również chętnie angażują się w inicjatywy pro publico bono, dobroczynne, dając koncerty na rzecz organizacji charytatywnych, docierając do osób starszych, szerząc muzykę klasyczną wśród dzieci. Niezwykłą atrakcję stanowią tzw. „speaking concerts”, przybliżające słuchaczom meandry muzyki klasycznej oraz obu atrakcyjnych instrumentów. Koncerty duetu Paulina & Agata Pospieszny cieszą się zawsze wysoką frekwencją publiczności.
Zarówno skrzypaczka jak i harfistka realizują się także w karierze indywidualnej oraz innych składach kameralnych.
Oprócz działalności koncertowej, obie instrumentalistki interesuje pedagogika i metodyka gry na skrzypcach i harfie. Ucząc, siostry rozwijają wrażliwość na muzykę wśród młodych adeptów sztuki. W 2008 roku, podczas X. Światowego Kongresu Harfowego w Amsterdamie, Agata miała zaszczyt tworzyć wspólnie z najwybitniejszymi harfistkami naszej epoki – Susann McDonald, Carrol McLaughlin, Gabriella Dall’Olio, Lieve Robbroeckx – panel dyskusyjny „Memorizing music”.

Ostatnie wiadomości

 • Mesdemoiselles w Kilonii marzec 24, 2019

  Sobota, 18.05.2019, godz.19.30, Mesdemoiselles w Kilonii

  Podczas koncertu w Kilonii Duo Sorores zaprezentuje repertuar z nowej płyty "Mesdemoiselles". St. Nikolaus, Rathausstraße 5, 24103 Kilonia. Wstęp wolny 

 • Duo Sorores z towarzyszeniem NOSPR marzec 24, 2019

  Niedziela, 02.06.2019, godz.12.00, Duo Sorores z NOSPR

  Duo Sorores wystąpi podczas "Poranku NOSPR" w ramach koncertu finałowego IX. Międzynarodowego Festiwalu Harfowego w Katowicach. Solistki wykonają powstałą na zamówienie Kenta Nagano Suitę "Mały Książę" Jean - Pascal Beintus z towarzyszeniem Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach pod dyrekcją Filipa Paluchowskiego. Sala Koncertowa NOSPR, plac Wojciecha Kilara 1, 40-202 Katowice  

  Więcej informacji na: http://www.nospr.org.pl/pl/koncerty/1241/nospr-filip-paluchowski-miedzynarodowy-festiwal-harfowy